Розповсюджена думка стверджує, що меблі-трансформери – здобуток сучасної епохи. Однак детальний аналіз даних, коли з'явилися меблі-трансформери, дозволяє встановити, що перші згадки про такі елементи датуються ще до нашої ери. Єгипетські майстри вважаються авторами перших прототипів виробів з розкладним механізмом. Вони створили складні стільці, які користувались попитом у фараонів та еліти стародавнього Єгипту.
Використання розкладних меблів в різні епохи
Після згасання стародавньої єгипетської цивілізації розвиток меблів-трансформерів не зупинився. Він продовжив ширитись світом, знаходячи популярність в різних культурах та державних утвореннях. До прикладу, стіл-трансформер під назвою «пташина клітка» ще в 17 столітті здобув популярність – він оснащувався розкладною стільницею, що дозволяло значно економити простір.
Різні варіанти розкладних меблів розроблялись протягом 17-19 віків у провідних країнах Європи та світу. Новий етап створення меблів-трансформерів пов'язаний з епохою індустріалізації та промислової революції. Розвиток технологій дозволив створювати більше меблів з трансформаційною системою, користуючись перевагами станків та іншого обладнання.
Виготовлення сучасних меблів-трансформерів у XIX-ХХ столітті
В США, Англії, Франції та інших провідних промислових країнах почали використовувати різні меблі трансформери у дизайні для побутових цілей. Урбанізація та зростання населення в містах спонукало обставляти квартири зручними та компактними меблями. Серед рішень XIX століття можна виділити дивани-ліжка, ліжка-трансформери, крісла-ліжка та інші вироби, які за конструкцією максимально схожі на сучасні рішення.
У 1918 році в США була створена унікальна на той час розробка – ліжко, яке могло перетворюватись в шафу. Для обмеженого простору тогочасних квартир це було рятівне рішення, адже дозволяло суттєво економити квадратні метри. При цьому ліжка-шафи виглядали стильно та гармонійно вписувались в загальний інтер’єр.
Перша та Друга світові війни також стали чинником для розвитку виробництва меблів-трансформерів. Для зручності перебування солдатів в окопах до їхнього спорядження включались стільці-трансформери, які було зручно брати з собою і використовувати для відпочинку. Німецькі майстри виготовляли столи-ліжка, які розташовували на кухні. Це дозволяло відпочивати обслуговуючому персоналу маєтків, не відходячи від робочого місця – вони слугували спальним місце для служниць.
Сучасний розвиток меблів-трансформерів
Періодом появи сучасних меблів-трансформерів можна вважати повоєнний період – другу половину 20 століття. Після відновлення від жахів війни світ почав розвиватись. В Європі, Північній Америці та інших країнах світу з’явились різні варіанти сучасних меблів:
- дивани з трансформаційним механізмом, які можна було перетворити на повноцінне спальне місце, користуватись внутрішньою шухлядою для зберігання постільної білизни;
- ліжка-трансформери – так звані «розкладушки» відомі багатьом, вони використовувались для розміщення гостей, але проблемою ставав гучний скрип пружинного каркаса;
- столи-тумби для ергономічного використання вільного простору.
Якісні меблі з трансформаційним механізмом стали важливою частиною радянської епохи. В обмеженому просторі тогочасних «хрущовок» потрібно було знаходити рішення, які дозволяли хоч якось зекономити квадратні метри. Тому розкладні дивани, столи та шафи стали незмінними атрибутами радянських квартир.
Сучасні меблі-трансформери суттєво переважають свої попередників минулого століття. Виробники навчились створювати багатофункціональні, зручні та зносостійкі столи, стелажі, дивани та інші рішення, які можуть виконувати одночасно функції двох, трьох та навіть чотирьох меблевих елементів. Чернігівська меблева фабрика Knap Knap випускає такі інноваційні моделі, виготовлені з ламінованих деревостружкових плит та металу. Доставка здійснюється в різні міста, містечка та селища України.
При створенні звертається увага не тільки на механізм складання меблів, але й їхні естетичні властивості. ЛДСП стає відмінним матеріалом, який екологічний, безпечний та вписується до будь-якого інтер’єру. Використання чорного, білого, світло-коричневого та інших універсальних відтінків дозволяє встановлювати меблі-трансформери в різні приміщення.
Тривала історія меблів-трансформерів демонструє нам, що ця категорія продукції пройшла тривалий час становлення. Протягом століть змінювались призначення, матеріали виготовлення, функціональність та інші характеристики виробів, щоб сьогодні прийти до тих продуктивних рішень, які ми маємо.
Якщо раніше володіння меблями з трансформаційним механізмом було прерогативою виключно вищих шарів суспільства – фараонів, царів, імператорів, інших еліт, то зараз таку модель може дозволити собі будь-який користувач незалежно від рівня достатку та професії. Завдяки зручній конструкції меблі-трансформери практично витіснили класичні цілісні вироби.
Інвестиція в покупку меблів-трансформерів повністю виправдовує себе, адже вони зберігають початкові функціональні можливості та зовнішній вигляд протягом тривалого часу. Тому одна покупка дозволяє позбутись від головного болю стосовно меблювання приміщень на десятки років. Тож немає нічого дивного в їхній популярності та постійному зростанні кількості прихильників.