Планування житлового простору набуває особливої важливості, коли в розпорядженні є невеликі приміщення. В такому випадку вдалою стратегією є провести зонування. Воно передбачає розділення однієї кімнати на функціональні зони як за допомогою фізичних, так і візуальних засобів. Професійні дизайнери знають, як ефективно зонувати інтер'єр, щоб новий простір відповідав визначеним потребам мешканців.
Варіанти зонування простору
Процес створення зон у квартирі або приватному будинку виходить за рамки простого розділення фізичними елементами. Звичайно, можна використовувати ширми, стелажі та інші перегородки, однак у невеликих приміщеннях вони будуть красти й без того обмежені квадратні метри. Тому можна скористатись наступними ідеями:
- використання для зонування сучасних меблів – столів-трансформерів, диванів, полиць, стелажів тощо;
- застосування текстильних елементів – наприклад фіранки, портьєр;
- планування за допомогою світла – різні за колірною гамою та інтенсивністю лампи можуть локально виділяти окремі зони;
- розділення за кольорами – різні відтінки та матеріали оформлення стін, підлоги, декоративних елементів створюють візуально виділений простір.
Перед початком ремонту слід обрати оптимальний для себе варіант зонування, відштовхуючись від фінансових можливостей, доступної площі та індивідуальних потреб мешканців. Не можна виділити один різновид розділення на зони, яких буде безумовно ефективним в усіх ситуаціях. Кожен підхід потрібно розглядати окремо, користуючись допомогою спеціаліста.
Варіанти незворотного та зворотного зонування приміщень
Слід також розуміти, що при встановленні деяких фізичних об’єктів, поділ простору в кімнаті буде незворотним. Тобто такий формат приміщення залишиться незмінним без можливості вносити корективи у планування. Така стратегія вписується в незворотне зонування. Вона передбачає зведення перегородок або додаткових стін. Підхід вимагає суттєвих фінансових вкладень, адже він не обмежується косметичним ремонтом, а передбачає серйозні корективи простору.
Тому до незворотного зонування вдаються в останню чергу, коли були зважені всі за та проти, виокремлене очевидне переважання позитивних сторін у порівнянні з можливими негативними наслідками. Все ж оборотне зонування вважається оптимальнішим та гнучкішим. Можна пофарбувати стіни різними кольорами, звести ширми, зробити облицювання каменем чи керамічною плиткою, щоб виділити окремі зони. Якщо не сподобається – завжди можна щось пофарбувати та змінити, не докладаючи серйозних зусиль та коштів.
Потребується використання дизайнерських прийомів зонування, які дозволять втілити сучасні ідеї в життя. Перед початком ремонту повинен бути створений чіткий план, в якому враховується поєднання кольорів, розташування меблів, використання матеріалів облицювання для створення гармонійного, поділеного на окремі області простору.
Використання перегородок та освітлення для зонування
Оптимальний баланс між зонуванням фізичними стінами та кольорами пропонує створення перегородок. Ними можуть виступати природні елементи, зокрема столи або дивани-трансформери від чернігівської меблевої фабрики Knap Knap можна розмістити таким чином, щоб розділити простір. Трансформаційний механізм дозволяє з легкістю змінювати меблі та коригувати інтер’єр.
Серед різновидів фізичних перегородок можна виокремити наступні:
- дерев’яні або бамбукові перегородки, які виглядатимуть природно та вписуватимуться в сучасну екологічну концепцію інтер’єру;
- скляні перегородки – елементи з загартованого скла забезпечують міцність, можна вибрати матове затемнене скло, якщо хочеться створити обмежений від сторонніх поглядів простір;
- акрилові перегородки – вони вирізняються компактністю та невеликою масою, тому можуть легко встановлюватись, а за потреби демонтуватись, вирізняються різними ступенями прозорості.
Підходять для легкої організації простору в інтер'єрі штори або портьєри. Вони не потребують значних зусиль для розміщення, але при цьому ефективно виконують функцію по розділенню приміщення на зони. М’які меблі можуть слугувати надійним бар’єром, не гіршим за перегородки з різних матеріалів.
Розміщення меблів у зонах здійснюється відповідно до функціональної приналежності. Зокрема зона відпочинку маркується обов’язковим диваном або ліжком, приготування їжі – кухонним гарнітуром, а обіду – зручним столом. В останню чергу варто виділити зонування освітлювальними приладами. Світильники можуть мати різну яскравість, колірну температуру, тон світла та інші параметри. Завдяки цим відмінностям можна виділяти локальні області.
Досліджуючи різні методи сучасного зонування простору, можна зробити очевидний висновок – жоден з них не є безумовно ефективним або невдалим. Відштовхуватись потрібно від особливостей приміщення, яке в розпорядженні, та результатів, яких необхідно досягти – кількість та розміри, функціональне наповнення зон.
При виборі не обійтись без порад по зонуванню для великих кімнат та невеликих приміщень. Без професійних рекомендацій важко буде підібрати оптимальний варіант, тому залучення кваліфікованого дизайнера є обов’язковим рішенням. Від його погляду не втече жоден нюанс, що дозволить розділити простір на зони правильно.
Полегшують завдання по зонуванню функціональні меблі з трансформаційним механізмом, які поєднують в собі можливості кількох меблевих елементів. Завдяки їхньому використанню можна зменшити кількість зон та вивільнити простір, що особливо актуально для невеликих приміщень. В каталозі чернігівської меблевої фабрики представлені столи та дивани-трансформери, які якраз відповідають зазначеним характеристикам та ідеально впишуться в будь-який інтер’єр.